Hero Realms – idealna gra karciana?

Od jakiegoś czasu marzyła mi się szybka gra karciana, na którą mogłabym namówić każdego. Długo się zastanawiałam, czy tego typu gra się przyjmie wśród moich współgraczy (a szczególnie jednego, bardzo wybrednego – mojego chłopaka, w końcu to z nim chciałam najczęściej w nią grać).

Nie spodziewałam się, że nie tylko znajdę dokładnie to czego szukałam, ale i wiele więcej. Hero Realms przeszło moje wszelkie oczekiwania!


Poziom trudności: dla początkujących

Wiek: 12+

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: około 20 minut


O czym jest Hero Realms?

Hero Realms jest grą karcianą o mechanizmie deckbuildingowym, gdzie naszym celem jest pokonanie przeciwników, czyli doprowadzenie ich do utraty wszystkich punktów życia. Dokonujemy tego zagrywając nasze karty, które pozyskujemy w trakcie rozgrywki.

Gra oryginalnie była przeznaczona dla 2 graczy. Nowe wydanie umożliwiło grę w większym składzie, do 4 osób. Ja jednak w tej recenzji skupię się na wariancie 2-osobowym, tym najbardziej klasycznym, bo ten właśnie polecam.

Jak to działa?

Jak już wspomniałam mamy tu do czynienia z klasycznym mechanizmem budowania talii. W grze podstawowej (potem wspomnę o dodatkach, które możemy kupić) rozpoczynamy rozgrywkę z takim samym zestawem kart startowych. Na talię początkową składają się Złoto i punkty Walki. Złoto wydajemy na zakup nowych kart z Rynku składającego się z 5 wylosowanych kart z talii Rynku. Zaś punkty Walki wykorzystujemy do bezpośredniego ataku na przeciwnika, lub jego Czempionów. W wersji 3 i 4-osobowej mamy możliwość rozłożenia punktów Walki na więcej niż jednego gracza, w dowolnych kombinacjach.

Wśród kart, które kupujemy z Rynku znajdują się Akcje, Przedmioty i Czempioni.

Akcje i Przedmioty dają nam zwykle kombinację punktów Walki, punktów Życia (dzięki nim uzdrawiamy się), Złota oraz zdolności specjalnych. Wszystkie karty są bardzo przejrzyste i na dobrą sprawę wystarczy znać 3 podstawowe symbole, a reszta zdolności karty jest na niej opisana. Po zagraniu wszystkich kart z ręki odrzucamy je na stos kart odrzuconych i dobieramy nową rękę.

Czempioni to specjalne karty, które po zagraniu pozostają w naszym obszarze gry. Każdy Czempion ma wartość Obrony, co oznacza, że obrażenia kierowane w naszą stronę w pierwszej kolejności są zadawane Czempionom nas broniącym. Jeśli nasza karta ma wartość Obrony 5, to nasz przeciwnik aby ogłuszyć tego Czempiona (sprawić, że będziemy go musieli odłożyć na stos kart odrzuconych) musi wykorzystać minimum 5 punktów Walki. Dopóki nasz Czempion nie zostanie ogłuszony, my sami nie otrzymujemy żadnych obrażeń. Karty te oprócz obrony zapewniają nam też specjalne zdolności, które możemy wykorzystać przy każdym swoim ruchu (czyli np. mogą nam dawać złoto, punkty walki etc.). Wśród Czempionów mamy Strażników, którzy po prostu jako pierwsi powinni zostać ogłuszeni, przed zadawaniem obrażeń kolejnym postaciom,

W Hero Realms występują 4 frakcje – Gildia, Kult Nekrosa, Dzicy i Imperium. Na każdej karcie widnieje symbol frakcji, do której należy. W momencie jak w swoim obszarze gry posiadamy minumum 2 karty należące do tej samej frakcji, odblokowują się specjalne dodatkowe zdolności na tych kartach.

Tak więc wykorzystując dostępne nam karty, budując coraz to lepszą talię Osobistą, dążymy do wyeliminowania przeciwnika 🙂

Moje wrażenia

Hero Realms to moje odkrycie i jedna z obecnie ulubionych gier.

To jak szybko można drugiej osobie wyjaśnić zasady i jak zdolności kart nie budzą żadnych wątpliwości w trakcie rozgrywki, jest po prostu genialne. Karty nie są nudne, bardzo rzadko się powtarzają i są bardzo interesujące.

Czas rozgrywki może być krótki, a może się ciągnąć na ponad 30 minut. Zdarzało mi się, że zakupiłam tak dobre karty, że w kilka minut wyeliminowałam przeciwnika, a w kolejnej rozgrywce gra była tak wyrównana, że ciągnęła się kilka razy dłużej.

Jest to tytuł, w który wprost musimy zagrać więcej niż 1 partię. Zawsze występuje chęć dogrywki, bądź niedosyt, że tak szybko się skończyło. A przez to, że kolejną grę możemy zacząć w kilka minut, wystarczy potasować karty i przygotować talię startową, zanim się obejrzymy startujemy z kolejny pojedynkiem.

Dla kogo jest ta gra?

Hero Realms jest idealne dla osób poszukujących szybkiej gierki, o niskiej cenie, którą mogą zabrać ze sobą wszędzie.

Jest to tytuł, który usatysfakcjonuje graczy o każdym stopniu zaawansowania. Powiedziałabym, że się bez problemu sprawdzi się u początkujących planszówkowiczów, bo zasad nie ma wiele, a karty są bardzo przejrzyste.

Dla kogo to nie jest gra?

Jeśli nie lubicie rywalizacji, nie chcecie walczyć ze swoim partnerem, powiedziałabym, że to nie jest gra dla Was. Czasem potrafi być bezlitosna i może doprowadzić do niezadowolenia, którejś ze stron. Więc jeśli nie lubicie bezpośredniej walki i tony negatywnej interakcji w grach, to bym sobie odpuściła ten tytuł.

Cena i jakość wykonania

Grę można zakupić za około 60/70 złotych, co plasuje ją mniej więcej w średniej kategorii cenowej jak na taką kompaktową karciankę. Czy mogłaby być tańsza? Na pewno zadowoliłoby to mój portfel.

Jednak jakościowo nie mogę się do niczego przyczepić. Karty są dobrze wykonane, grafika na nich jest kolorowa i ciekawa, pudełko jest kompaktowe i bardzo ładne. Po prostu bardzo poprawne wykonanie.

Jedyna wada jaką widzę, to brak przedziałek na karty w środku pudełka. Mamy jedynie 2 oddzielone sektory, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie dobrze uporządkować kart. Pomimo starań, zawsze się one mieszają ze sobą.

Podsumowanie

Hero Realms to idealna gra karciana. Muszę powiedzieć, że zaskoczyło mnie to jak bardzo ją pokochałam. Mechanicznie jest świetnie wyważona, graficzna oprawa cieszy oko, tempo rozgrywki i czas trwania gry sprawia, że zawsze się ma czas na rozegranie partii (lub kilku). Do tego jeszcze dochodzi małe, wymiarowe pudełko, jest więc idealna na podróż.

Całym sercem polecam!

Dodatki do Hero Realms

Wprawdzie recenzja jest jedynie podstawowej gry Hero Realms, muszę jednak wspomnieć o tym, że wraz z podstawką ukazał się dodatek Hero Realms: Ruiny Thandaru, Zestawy Bohaterów oraz Talie Bossa.

Ruiny Thandaru są dodatkiem w formie kampanii, gdzie gramy już nie naprzeciw sobie, tylko wspólnie staramy się pokonać wroga. Jest to kampania, co oznacza, że mamy książeczkę z poszczególnymi scenariuszami i przechodzimy po kolei grę.

Zestawy Bohaterów to tak naprawdę zestawy talii startowych, które sprawiają, że nie rozpoczynamy rozgrywki z taką samą talią początkową, tylko każdy ze swoimi indywidualnymi kartami. Wprowadza to asymetryczność do rozgrywki i jest fajnym dodatkiem do gry podstawowej.

W sprzedaży są również Talie Bossa, które podobnie jak Zestawy Bohaterów można zakupić pojedynczo. Dają nam możliwość wcielenia się w potężnego wroga i gry przeciwko pozostałym graczom.

Uwaga! W dodatek Ruiny Thandaru możemy grać jedynie mając zarówno grę podstawową, jak i Zestawy Bohaterów!!

Trochę nie podobała mi się taka decyzja wydawnicza, bo z początku zakładałam, że Hero Realms: Ruiny Thandaru będzie zawierać postacie potrzebne do rozgrywki. W końcu kosztuje mniej więcej tyle samo co podstawka. Niestety, należy kupić Zestawy Bohaterów, który każdy kosztuje około 17 złotych. Bohaterów jest 5, więc możecie sobie sami podliczyć jaki to jest kolejny wydatek… Zalecam szukać u niektórych sprzedawców zestawów wszystkich Bohaterów, zaoszczędzicie trochę grosza.

Na ten moment nie mogę się wypowiedzieć na temat dodatków. Zagrałam jedynie w grę podstawową z użyciem Zestawów Bohaterów i są ciekawą addycją, lecz nie zmieniły za dużo w rozgrywce. Ruiny Thandaru patrzą na mnie z półki i czekają na swoją kolej.

Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na moim stole koniecznie sprawdź mojego Instagrama!

5 1 głosuj
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oddany głos
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Maciej
Maciej
1 rok temu

Team Star Realms 😉

trackback

[…] Jeśli podoba Ci się mechanika budowania talii koniecznie sprawdź Hero Realms: https://www.boardandwine.pl/2021/03/15/hero-realms-recenzja/ […]

trackback

[…] Jeśli szukasz więcej rekomendacji gier pojedynkowych koniecznie sprawdź moją recenzję Hero Realms! […]