Wsiąść do Pociągu UK – najlepszy dodatek?

Czy jesteście fanami gry Wsiąść do Pociągu, ale chcielibyście od niej czegoś więcej? Może nudzi Was już ta sama mapa podstawowej wersji gry? Albo czujecie, że jesteście gotowi na podniesienie poziomu trudności i podjęcie się nowego wyzwania?

Seria Wsiąść do Pociągu oferuje cały szereg dodatków, który sprawia, że stara, lubiana gra, dostaje nowego życia! Nowe mapy, dodatkowe zasady, nowe karty… Po prostu praktycznie nowa planszówka!

W tym wpisie chciałabym się podzielić moim ulubionym dodatkiem z serii Wsiąść do Pociągu. Czy grałam we wszystkie? Oczywiście, że nie! Jest ich tak wiele! Jednak mogę z czystym sercem polecić i zachęcić Was do sięgnięcia po Wsiąść do Pociągu: Zjednoczone Królestwo.


Poziom trudności: dla początkujących (ale wyższy niż Wsiąść do Pociągu: Europa)

Liczba graczy: UK 2-4 osób Pensylwania 2-5 osób

Czas rozgrywki: 30-50 minut

Wiek: 8+

Wydawca: Days of Wonder


Na czym polega Wsiąść do Pociągu Zjednoczone Królestwo?

Wsiąść do Pociągu: Zjednoczone Królestwo to 2 nowe mapy i 2 szeregi nowych zasad.

Z jednej strony mamy tytułowe Zjednoczone Królestwo – czyli mapę pokazującą Wyspy Brytyjskie. Z drugiej strony mamy zaś Pensylwanię. Obie mapy wprowadzają odrębne zasady, które w większym, bądź mniejszym stopniu zmieniają mechanikę rozgrywki.

Zjednoczone Królestwo – nowe zasady

Ten dodatek daje nam mapę UK. Mamy 4 kraje – Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię. Podstawowe reguły są takie same – w swoim ruchu możemy dobierać karty, wykładać się, lub dobierać nowe trasy. Lecz nie jest to takie łatwe!

Gra wprowadza karty technologii, albo jak ja na to mówię: patenty. Startujemy mając możliwość jedynie budowania tras na terenie Anglii i są to tylko trasy 1- lub 2-członowe. Aby wybudować się w innym kraju, musimy zdobyć koncesję dającą nam pozwolenie na rozbudowę. Kosztuje ona 1 lokomotywę i można ją nabyć na początku każdego ruchu. Co oprócz tego? Aby wybudować dłuższy odcinek niż jedynie 2-członowy również musimy kupić kartę technologii! A promy? Tak samo!

Generalnie startujemy z bardzo ograniczonymi możliwościami i musimy planować rozważnie nasze ruchy, sprawdzać czy napewno możemy daną akcję wykonać (czy mamy na to zgodę) i planować. Jest w tej grze dużo więcej planowania.

Dodatkowo oprócz koniecznych patentów, można również kupować karty technologii usprawniające naszą rozgrywkę. Są one znacznie droższe i ograniczone ilościowo. Np. można kupić możliwość dobierania „w ciemno” nie 2 a 3 kart! Albo technologię na pozyskiwanie większej ilości punktów za każdą ukończoną trasę! Możliwości jest wiele.

Zjednoczone Królestwo – wrażenia

Po bardzo wielu rozgrywkach we Wsiąść do Pociągu: UK mogę śmiało powiedzieć – jest to genialny dodatek! Wprowadza on rozgrywkę na zupełnie nowy poziom. Jest więcej kombinowania, więcej możliwości, czuć bardziej rywalizację.

Mapę tę charakteryzuje duża ilość bardzo krótkich tras, więc budujemy się szybko i zwinnie (przy tym cały czas starając się zbierać lokomotywy potrzebne do zakupu kart technologii!). Występuje większa rywalizacja o to kto pierwszy się wyłoży, gdyż nie ma w tej grze dworców! Tak więc jeśli nam ktoś zwinął trasę sprzed nosa, to nie mamy wyboru, musimy budować się naokoło.

Ta wersja gry jest przeznaczona dla 2-4 graczy i idealnie sprawdza się dla 2 osób. Tak jak w zwykłe pociągi średnio się gra we 2 osoby, a przynajmniej dla mnie i moich znajomych jest to po prostu trochę za łatwe; tak tutaj rozgrywka w parze jest bardzo satysfakcjonująca.

Wsiąść do Pociągu: Pensylwania – zasady i wrażenia

Druga strona mapy przenosi nas w kompletnie inny rejon Świata – do Stanów Zjednoczonych, a konkretniej do Pensylwanii.

Tutaj już nie mamy niestety tak rozbudowanych nowych zasad jak w przypadku UK. W tej wersji wprowadzona została możliwość pozyskiwania udziałów u dziewięciu różnych Przewoźników. Brzmi dziwnie? Już tłumaczę!

Każda trasa (a raczej prawie każda) ma zaznaczony symbol Przewoźników z jakimi jest związana. W momencie gdy się wybudujemy na niej, możemy za darmo dostać kartę udziałów u określonej spółki. Kolekcjonujemy w trakcie gry nasze udziały i na koniec rozgrywki dostajemy punkty za posiadane wpływy.

Czy coś poza tym wprowadza nam ta wersja? Niestety nie. Powiem szczerze, że grałam w nią jedynie kilka razy bo nie powala. Można po nią sięgnąć w charakterze odskoczni od częściej ogrywanych map, ale mnie nie zachęca do sięgnięcia po nią. Po prostu jest.

Dla kogo jest Wsiąść do Pociągu UK?

Dosłownie dla każdego fana Wsiąść do Pociągu!!

Rzadko kupuję dodatki do gier planszowych. Irytuje mnie często to jak mało wnoszą i słaby stosunek jakości do ceny. Jednak tym przypadku warto! Dostajemy praktycznie nową grę. W sumie to nie…. dostajemy aż 2 nowe gry!


Plusy

  • wyższy poziom trudności niż wersja podstawowa
  • lepiej dostosowana do mniejszej ilości graczy (UK bardzo dobrze się sprawdza dla 2 graczy)
  • ciekawe mechaniki
  • mocniej wyczuwalna rywalizacja pomiędzy graczami

Minusy

  • UK jest przeznaczone dla 2-4 graczy (wersja podstawowa Europa jest dla 2-5)
  • strona z Pensylwanią jest mało interesująca

PS Jeśli się martwicie dostępnością Wsiąść do Pociągu: Zjednoczone Królestwo mam dla Was dobrą wiadomość! Kilka dni temu został zapowiedziany dodruk tego dodatku, więc już niedługo nie będzie problemu ze zdobyciem tego tytułu!!


Zainteresowała Ciebie ta gra? Sprawdź koniecznie moje Top 5 planszówek rodzinnych, gdzie znajdziesz tytuły o podobnym stopniu zaawansowania!


Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na moim stole koniecznie sprawdź mojego Instagrama!

0 0 głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze